Najisplativije rješenje za grijanje tople vode u hotelima i apartmanima

27.07.2023.
blog-cover

Kada je riječ o hotelskim smještajima i apartmanima, sve se češće postavlja pitanje kako optimalno zagrijavati sanitarnu toplu vodu, s obzirom na to da je to jedan od većih potrošača energije u objektima ove namjene.

Osvrnućemo se na veliki energetski potencijal Crne Gore koji, pored svih ostalih, ima i u solarnom sektoru. U Crnoj Gori u zavisnosti od godišnjeg doba i stanja atmosfere, intenzitet globalnog zračenja u popodnevnim satima može varirati od 200 do 1.000 W/m2. Crna Gora ima 1.500 do 2.500 sunčanih sati godišnje, pri čemu južni i centralni dio imaju veoma dobre klimatske uslove za aktivno korišćenje sunčeve energije. Takođe, energija koja dospijeva na vodoravnu ravan od 1 m2 dostiže veličinu 1.500 do 1.750 kWh/godišnje.

Imajući sve ovo u vidu, nameće se kao zaključak da je najopravdanije implementirati solarni sistem za zagrijavanje sanitarne tople vode (STV), posebno kada je riječ o južnoj i centralnoj regiji. Solarni sistem se po svojoj prirodi niti dimenzioniše niti je izvodljivo da pokrije svu potrošnju STV tokom cijele godine. Tako da ovi sistemi projektuju tako da rade u bivalentnom režimu, tj. da je prisutan još jedan izvor energije koji će biti podrška za zagrijavanje STV u zimskim mjesecima i u prelaznim periodima kada je solarna insolacija na minimalnom nivou. Toplotna pumpa se i u toj  varijanti izdvaja kao energetski najisplativije i najbolje rješenje.

Tehnološka šema povezivanja sistema

U tandemskom radu, ovaj sistem će obezbijediti potrebnu energiju za sanitarnu toplu vodu bez obzira na zahtjev klijenta, kategorije hotela ili apartmana, kao i istovremenog korišćenja same instalacije. Potrebno je samo pravilno dimenzionisati svaki parametar instalacije kako bi imali najveći energetski benefit u eksploataciji samog sistema.

Ključne karakteristike

Karakteristike na koje je potrebno obratiti pažnju prilikom odabira sistema su sledeće:

  • Ukoliko solarni kolektori ne posjeduju “therm protect” tehnologiju (tehnologija zaštite pregrijavanja sistema putem zatamnjivanja), veoma je bitno pravilno odabrati potreban broj kolektora. Predimenzionisan broj kolektora će dovoditi sistem u pregrijavanje, tj. stagnaciju, što će se odraziti na životni vijek instalacije. Pod-dimenzionisan broj kolektora neće odgovoriti zahtjevu potrošnje, iako je prisutan solarni potencijal za korišćenje;
  • Pravilni odabir veličine spremnika STV je od vitalnog značaja. Kako bi uvijek imali na raspolaganju dovoljnu količinu tople vode za korišćenje, mora se uzeti u obzir kategorija hotela, faktor istovremenosti korišćenja, projektovana temperatura vode u spremniku, ulazna temperatura vode iz vodovoda, a sve prema standardu DIN 4708;
  • Ukoliko je u sistemu prisutan samo jedan spremnik STV, potrebno je odabrati model sa 2 spirale (izmenjivač toplote). Jedna na koju bi se priključio sistem solarnog zagrijavanja, a na drugu sistem zagrijavanja sa toplotne pumpe. Obavezno se mora voditi računa o površini spirale namijenjene za toplotnu pumpu, koja mora biti proširene površine s obzirom na povećane protoke koji su prisutni kod toplotnih pumpi;
  • Potrebno je u sistemu posjedovati cirkulacionu pumpu za solarne namjene i automatiku koja bi pratila temperaturu u kolektorima i spremniku STV, i sprovodila svoju logiku rada i pratila parametre u sistemu na način najvećeg energetskog iskorišćenja;
  • Cjevovod je neophodno izolovati odgovarajućom izolacijom i solarnu instalaciju zaštititi određenom koncentracijom glikola;
  • Preporuka je da se u svakom spremniku nalazi po jedan elektro grijač koji bi služio samo za “antilegionela” cikluse (cikluse u kojim se svakog dana temperatura u spremniku podigne iznad 70°C u periodu od 30 minuta kako bi se izvršila bakterijska dezinfekcija).

Način rada sistema

U danima kada je prisutna dovoljna insolacija sunca da snabdije sve potrebe sistema, samo je solarni sistem u funkciji. Toplotna pumpa dobija informaciju od automatike da je solarna pumpna grupa u radu i to joj je dovoljan znak da nije potreban njen aganžman. Čim automatika prepozna da solarni sistem ne može da zadovolji projektovane vrijednosti temperature, daje se signal automatici toplotne pumpe da pripomogne i ona radi do momenta dok se ne postigne zadata vrijednost temperature u spremniku STV.

Čitav ovaj sistem je zamišljen tako da se tokom aktivacije solarnog sistema koristi besplatna energija Sunca, a da se tokom korišćenja toplotne pumpe koristi 3-4 puta manje električne energije za zagrijavanje nego recimo kada bi elektro grijač bio implementiran u spremniku i služio za zagrijavanje STV.

Na primjeru Hotela Franca 4* u Tivtu zagrijavanje sanitarne i bazenske vode objekta riješeno je upotrebom solarnog sistema, dok se dogrijavanje vrši putem vazdušne toplotne pumpe.

Kada pogledamo sve benefite sistema u pogledu uštede energije, ekološkog aspekta, kao i lakoće i mogućnosti manipulacije automatike, predloženi sistem se u svakom smislu izdvaja kao favorit za najisplativije rješenje za grijanje tople vode u hotelima/apartmanima.

Ening već dugi niz godina promoviše masovnu primjenu solarne energije u Crnoj Gori. Započeli smo praktičnu realizaciju projekta korišćenja solarne energije za proizvodnju sanitarne tople vode i zagrijavanje prostora još u julu 2005. godine. Naše specijalizovane montažerske ekipe su uspješno završile obuke u evropskim trening centrima za ugradnju solarnih sistema i u međuvremenu stekle veliko praktično iskustvo kroz rad.

Naša stručna ekipa stoji vam na raspolaganju za sve informacije o solarnim sistemima i kako da ih primijenite u vašem objektu.

Podijelite

Pročitajte još