Kako odabrati pravu kuhinjsku napu i ventilator?

21.07.2023.
blog-cover

U kuhinjama, bez obzira da li su u pitanju profesionalne kuhinje ili manje kućne kuhinje, jedan od ključnih izazova je pravilan odabir kuhinjske nape i balansirana cirkulacija vazduha kroz ventilacioni sistem. S obzirom na to da kuhinjski procesi često stvaraju neprijatne mirise, kondenzaciju pare i raspršeno ulje, neophodno je obezbijediti velike protoke vazduha kako bi se ovi zagađivači efikasno uklonili.

Postoji nekoliko tipova kuhinjskih napa/hauba koje se razlikuju po načinu rada i konstrukciji.

U pogledu načina rada, razlikujemo konvencionalne i ekonomične kuhinjske nape. Konstrukcijski, nape se dijele na ostrvske i zidne. Svaki tip nape ima svoju primjenu, koja zavisi od faktora kao što su prostor, visina, tip i pozicija kuhinjskih elemenata itd.

Kada biramo dimenzije kuhinjske nape, treba uzeti u obzir površinu kuhinjskih aparata sa kojih se odvodi zagađeni vazduh. Preporučuje se da površina nape prekrije površinu kuhinjskih aparata, uz određeni preklop od oko 15% u širini i dužini. Nakon odabira dimenzija nape, potrebno je odrediti protok vazduha, što zavisi od specifičnih uslova. Postoje različite metode za izračunavanje protoka vazduha kroz kuhinjsku napu, kao što su:

- Broj promjena vazduha u odnosu na površinu kuhinje (zavisno od prisustva kuhinjskih elemenata kao što su roštilji, šporeti, sudopere) u opsegu od 60 do 90 m3/h*m2

- Broj promjena vazduha u odnosu na toplotnu ravnotežu kuhinje (prema standardu VDI 2052, protok se bira kako bi se održala temperatursna razlika od ΔT=8 °C, uzimajući u obzir toplotno oslobađanje kuhinjskih aparata)

- Broj promjena vazduha u odnosu na srednju brzinu između nape i radne površine (prema Dalla Valle-u, empirijski se bira optimalna brzina strujanja vazduha sa kuhinjskih elemenata).

Jedan tipičan primjer može ilustrovati postupak izračunavanja potrebnog protoka vazduha. Na primjeru kuhinje sa kuhinjskim elementima dužine 2.2 m, širine 1.6 m i visine 1.2 m, preporučuje se ostrvska ravna napa dimenzija 2500x1800x500. Protok se može izračunati prema sledećoj formuli:

V = 1.4 · O · x · vm = 1.4 · 8.6 · 1 · 0.2 · 3600 = 8668 m3/h

Tumačenje:

- O je obim nape (kod zidne nape se uzimaju u obzir samo ivice koje su u struji vazduha, dok strana okrenuta prema zidu ne ulazi u obim);

- x je razmak između kuhinjskog elementa i donje ivice nape;

- vm je srednja brzina između nape i radne površine (u mirnom vazduhu 0.2 - 0.3 m/s).

Važno je napomenuti da je odabir odgovarajuće vrste nape od ključnog značaja. Gdje god je to moguće, preporučuje se ekonomična napa, jer do 70% svježeg vazduha dolazi direktno na napu, dok se samo 30% vazduha izbacuje iz prostorije.

U kuhinji je potrebno nadoknaditi do 90% isisanog vazduha, ali u slučaju ekonomične nape, ta količina je znatno manja. To rezultira smanjenom potrošnjom energije za zagrijavanje i hlađenje svježeg vazduha. Na godišnjem nivou, ova potrošnja je čak i do 4 puta manja u poređenju sa konvencionalnom napom, gdje se 90% nadoknadnog vazduha zagrijava ili hladi.

Još jedan bitan element svakog ventilacionog sistema za kuhinjske nape je ventilator. Ventilator mora biti pravilno dimenzionisan, a treba obratiti pažnju i na konstrukcijske karakteristike radnog kola ventilatora.

Pouzdani, efikasni i inovativni, Enpro ventilatori su pravo rješenje za vaše potrebe ventilacije prostora, bez obzira na njegovu namjenu, konstrukciju ili veličinu. Svi proizvodi garantuju izvanredne performanse i usklađenost sa najvišim sigurnosnim standardima EU i posjeduju CE sertifikat.

Za ovakve namjene, obično se biraju ventilatori sa zakrivljenim, samočišćućim lopaticama. Na taj način, masnoća i kapljice ulja koje se ne zadržavaju u filteru kuhinjske nape ne mogu se nakupljati na radnom kolu, već jednostavno skliznu sa njega i odnose se sa strujom vazduha dok se ne izbace napolje. Maksimalna efikasnost ventilatora postiže se kada je radno kolo potpuno čisto, bez naslaga otpadnih materija. Takođe je važno da materijal od kojeg je ventilator izrađen može podnijeti visoke temperature, budući da vazduh u nekim slučajevima može dostići temperaturu od čak 100°C.

Dodatna preporuka je da motor koji pokreće ventilator bude izvan zone otpadnog vazduha iz dva razloga: visoke temperature vazduha i prisustva čestica masti i ulja koje bi ometale rad i smanjile životni vijek motora. Obično se koriste centrifugalni ventilatori smješteni u aeroboksu, koji omogućavaju izbor izduvnog smjera.

Ventilator za izvlačenje vazduha

BOX-C…T40

·       Motor van struje vazduha

·       Pogodan za izvlačenje masnog vazduha iz kuhinja

·       Maksimalan protok vazduha: do 22.610 m3/h

·       Za kontinualan rad sa temperaturama do 120 C

·       Ugrađena termička zaštita motora

Nakon odabira odgovarajućeg ventilatora za odvod sa haube, potrebno je odrediti radnu tačku, odnosno protok i pritisak ventilatora. Protok ventilatora je već određen Dalla Valle-ovim proračunom, dok se pritisak ventilatora bira na osnovu svih elemenata ventilacionog sistema koji pružaju otpor strujanju vazduha.

Ti elementi uključuju:

- Filtere koji se nalaze u izduvnoj napi;

- Ventilacione kanale povezane sa napom;

- Ventilacione fitinge poput koljena, račvi i priključaka;

- Elektrostatičke i ugljene filtere (kada je potrebno higijenski tretirati otpadni vazduh prije izbacivanja u spoljašnju sredinu, koriste se ovi filteri koji predstavljaju značajan lokalni otpor strujanju vazduha i moraju se uzeti u obzir pri proračunu);

- Fasadne rešetke za izduvni vazduh.

Kada se saberu svi navedeni otpori, dobija se pritisak koji ventilator mora da postigne pri željenom protoku.

Pravilnim odabirom i proračunom svih ovih aspekata, može se dobiti kvalitetan sistem koji će ispunjavati sve zahtjeve na pravi način, biti visoko efikasan i imati dug vijek trajanja.

Za kvalitetno provjetravanje kuhinjskih prostorija, od izuzetnog značaja je i kvalitetna filtracija kuhinjskih napa. Enpro omogućava filtraciju putem elektrostatičkih filtera i filtera sa aktivnim ugljem. Ugradnja ovih filtera se preporučuje u cilju aktivnog prečišćavanja vazduha od masnoća, dima, neprijatnih mirisa, te različitih hemijskih jedinjenja.

U kombinaciji sa elektrostatičkim filterom, filter sa aktivnim ugljem postiže najveći efekat filtracije. U cilju optimalnog funkcionisanja, neophodno je redovno održavanje i servisiranje filtera, a Ening servisni timovi vrše redovne, periodične i vanredne preglede, servisiranje i održavanje sistema ventilacije.

Profesionalne kuhinjske nape ENPRO omogućavaju izbacivanje prljavog vazduha nastalog tokom pripreme hrane. EKO nape svojom funkcijom olakšavaju nadomještanje vazduha izvučenog iz prostora kuhinje i smanjuju potrebe za klimatizacijom. U kombinaciji sa elektrostatičkim i filterima aktivnog uglja mogu se skoro stoprocentno ukloniti masnoće i neprijatni mirisi iz vazduha, pa je kuhinje moguće instalirati i u najnaseljenijim sredinama.

Za dodatne informacije, posjetite sajt www.enpro.me ili nas kontaktirajte:

📧 Email: info@enpro.me

📞 Telefon: +382 40 253 401

 

Podijelite

Pročitajte još

author-img
Vladimir Ivanović
Prodajni savjetnik