Vodič kroz tipove toplotnih pumpi: kako odabrati pravu za vaše potrebe?
25.07.2023.Toplotna pumpa predstavlja uređaj koji koristi termičku energiju iz prirodnih izvora toplote poput vazduha, zemlje ili vode, kako bi zagrijala ili rashladila prostor ili sistem. Ovaj efikasan uređaj funkcioniše prenoseći toplotu iz područja niže temperature u područje više temperature (ili obratno u režimu rashlade), koristeći radni fluid, poput freona.
Ovaj vodič će vam pomoći da bolje razumijete kako toplotne pumpe funkcionišu i koje su opcije dostupne za vaše potrebe grijanja i hlađenja.
Vrste toplotnih pumpi
Postoji više vrsta toplotnih pumpi i to:
- Vazduh-vazduh toplotne pumpe: Ova vrsta toplotne pumpe koristi spoljni vazduh kao izvor toplote i izlaz ove toplotne pumpe je opet vazduh u unutrašnjosti prostora. U režimu rashlade proces je samo obrnut, odnosno toplota se uzima od vazduha iz prostorije i prenosi na spoljašnji vazduh. Svaki klima uređaj se može svrstati u ovu vrstu toplotnih pumpi.
- Vazduh-voda toplotne pumpe: Ova vrsta toplotne pumpe takođe koristi vazduh kao izvor toplote, ali prenosi toplotu na vodu. Vazduh iz okoline prolazi kroz izmjenjivač toplotne pumpe, prenosi toplotu na vodu i koristi se za zagrijavanje prostora ili za pripremu tople vode. Analogno vazduh-vazduh toplotnim pumpama i ove se mogu koristiti u režimu rashlade.
- Zemlja-voda toplotne pumpe: Ove toplotne pumpe koriste geotermalnu energiju koja se nalazi u zemlji kao izvor toplote. Kroz sistem cijevi ili bušotina postavljenih u zemlju, toplota se uzima iz tla ili se predaje tlu.
- Voda-voda toplotne pumpe: Ove toplotne pumpe koriste vodu kao izvor toplote i kao sredstvo za prenos toplote. Voda se uzima iz jezera, rijeka ili podzemnih izvora, prolazi kroz jedinicu toplotne pumpe i prenosi (uzima) toplotu na drugu vodu koja se dalje distribuira u sisteme grijanja i rashlade.
- Geotermalne toplotne pumpe: Ove toplotne pumpe koriste geotermalnu energiju koja se nalazi u geotermalnim izvorima. Ovaj sistem se koristi isključivo za zagrijavanje prostora.
Energetska efikasnost
U domaćinstvima se najčešće koriste varijante toplotnih pumpi vazduh-vazduh (klimatizacija) i sve češće se koriste varijante vazduh-voda. Razlog ovome je dobra energetska efikasnost, postignuta razvojem inverterskih motora i razvojem rashladnih fluida, pri niskoj cijeni koštanja. Investiciono su višestruko povoljnije nego vrste voda-voda ili pak zemlja-voda. Ono što je najzanimljivije jesu zaista toplotne pumpe vazduh-voda, koje se zbog raznovrsnosti grijnih i rashladnih sistema, a i zbog izrazito malog uticaja na okolinu, smatraju budućnošću rezidencijalnih sistema regulacije temperature.
Toplotne pumpe na principu vazduh-voda
Kao podvrste vazduh-voda toplotnih pumpi imamo varijante:
Monoblock toplotne pumpe su pumpe gdje je „primarni“ radni fluid (freon) smješten u spoljnoj jedinici, a iz nje imamo samo vodove „sekundarnog“ radnog fluida (voda+glikol). Ovakva izvedba je ekološki najprihvatljivija, jer ima najmanju količinu freona, uz izrazito dobru efikasnost, jer se zbog ove karakteristike mogu koristiti i freoni koji nijesu prihvatljivi u zatvorenim prostorijama. Tako ovim modelom toplotne pumpe možemo ostvariti veće temperature vode za radijatorska grijanja – Samsung HT Quiet razvija čak i temperaturu do 70°C bez upotrebe dodatnog elektro-grijača. Veće temperature vode omogućile su povezivanja i na stare radijatorske sisteme sa projektovanom visokom temperaturom vode, pa je ovaj tip toplotnih pumpi odličan izbor za sve vidove razvoda centralnog grijanja (radijatori, podno grijanje, fan-coil uređaji).
Rashlada prostora moguća je ugradnjom fan-coil uređaja, pa možemo računati da je i taj zadatak u domaćinstvu riješen. Monoblock sistemi su budućnost zbog ekološki najmanjeg uticaja na životnu sredinu i sve vodeće svjetske organizacije ih smatraju za ekološki najprihvatljiviji oblik grijanja/rashlade koji trenutno postoji.
Split toplotne pumpe su takođe vrsta vazduh-voda toplotnih pumpi koje imaju unutrašnju i spoljašnju jedinicu, a konekcija između njih je freonski vod. Ove toplotne pumpe mogu da ostvare temperaturu polazne vode i do 65°C i često se koriste u sistemima gdje nije potrebna veća temperatura (podno grijanje i fan-coil uređaji). Prednost u odnosu na monoblock toplotne pumpe je ta što u vodu nije potrebno dodavati glikol, jer se sva voda nalazi unutar objekta i nama bojazni od smrzavanja. U unutrašnjoj jedinici su integrisani upravljačka jedinica i cirkulacione pumpe, tako da je moguće bez dodatnih elemenata iste povezati na postojeći sistem.
TDM+ toplotne pumpe su novitet iz Samsunga i predstavljaju kombinaciju vazduh-vazduh i vazduh-voda toplotnih pumpi. Unutrašnja jedinica je slična unutrašnjoj jedinici split toplotne pumpe, a sa freonskog voda se mogu uraditi i povezati i klasični klima uređaji. Ovakva izvedba je izrazito povoljna, jer za rashlađivanje koristimo efikasniji freonski sistem, a za grijanje koristimo vodeni sistem. Ukoliko kombinujemo podno grijanje i Samsung WindFree tehnologiju za rashladu, sigurno ćemo dobiti najveći komfor u kontroli temperature prostora, a sve to je sadržano u jednom sistemu (jedna spoljašnja jedinica).
Ultimativno rješenje za vaš dom
Toplotne pumpe predstavljaju ultimativno rješenje za zagrijavanje vašeg doma, koje možete povezati na sve postojeće i nove sisteme grijanja. One predstavljaju jedan potpuno automatizovani sistem za grijanje domaćinstva i zagrijavanje sanitarne tople vode, koji daje i preko 4 puta više energije nego što troši, uz brzu instalaciju, pametno upravljanje, i tihi rad. Pored standardnih modela za grijanje, Samsung je u novoj liniji TDM plus toplotnih pumpi integrisao sistem grijanja i klimatizacije, tako da TDM plus toplotna pumpa korisniku daje mogućnost kombinacije vodenog sistema grijanja (podno grijanje ili radijatori) i freonskog sistema klimatizacije za brzo grijanje ili hlađenje (zidne ili plafonske jedinice).
Ako ste zainteresovani za implementaciju toplotne pumpe u vašem objektu, pišite nam i naši prodajni savjetnici će vam se javiti sa svim potrebnim informacijama:
📧 prodaja@ening.me
📞+382 69 320 303