Korak po korak: Instalacija toplotne pumpe u novogradnji
28.11.2023.Instalacija toplotne pumpe u novogradnji je ključni korak ka stvaranju energetski efikasnog i udobnog doma. Ovaj vodič vas sprovodi kroz sve korake - od početne ideje, planiranja, pa sve do puštanja sistema u rad.
Korak 1: Ideja
Prvi korak u procesu instalacije toplotne pumpe počinje već pri samom rađanju ideje o izgradnji novog objekta. Važno je razmisliti o budućem komforu i odabrati sistem grijanja koji odgovara vašim potrebama i željama. Konsultacije sa stručnim licima mogu vam pomoći da predvidite očekivani nivo troškova i komfora.
Korak 2: Odabir sistema grijanja
Razmatranje ekoloških aspekata, troškova održavanja i klimatskih uslova vašeg područja su ključni za odabir pravog sistema grijanja i hlađenja. Odabir sistema ima veliki uticaj na komfor stanovanja, energetsku efikasnost i troškove održavanja.
Neki od najčešće biranih sistema grijanja su radijatorsko, podno i grijanje putem fan coil uređaja. Koji od ovih sistema je najpogodniji za vaš dom, koja opcija nudi najveću efikasnost i vrijednost za vaš novac, saznajte ovdje.
Pored grijanja, hlađenje je moguće riješiti upotrebom fan coil uređaja, ali i postavkom TDM mašina sa unutrašnjim jedinicama ili odvojenim multi split sistemima.
Troškovi eksploatacije predstavljaju vjerovatno najvažniji segment pri odabiru, jer će odrediti buduću potrošnju i na dugoročnom planu dati značajne uticaje na kućni budžet.
Pored grijanja, toplotna pumpa može obezbijediti i toplu vodu za cijelo domaćinstvo ukoliko se ugradi jedan centralni bojler koji je moguće povezati i na solar. Na taj način se obezbjeđuje topla voda za kuhinju i kupatila, te se smanjuju troškovi i postiže dodatna ekonomičnost.
Komfor je izuzetno bitan faktor kod odabira grijanja, jer ne želite da dobijete sistem koji zahtijeva nalaganje ili koji neće pružiti maksimalan ugođaj i upravljanje.
Za osjećaj optimalnog komfora u domovima, za novogradnju najčešće preporučujemo podno grijanje kao optimalan izbor.
Budžet kojim raspolažete za ugradnju sistema je stvar koja može presuditi prilikom odabira, ali bi u ovom slučaju bilo potrebno gledati investiciju dugoročno i eventualno razmotriti mogućnost finansiranja. Prilikom dugoročnog planiranja, značajno je sistem grijanja prilagoditi eventualnim budućim izmjenama, odnosno potrebno je napraviti fleksibilan sistem.
Korak 3: Planiranje i projektovanje sistema
Već u fazi projektovanja objekta važno je uključiti planiranje sistema grijanja i hlađenja. Jako je bitno da se biraju materijali za gradnju koji imaju dobru toplotnu izolaciju, kako bi kasnije smanjili troškove ugradnje i eksploatacije sistema grijanja i hlađenja.
U ovoj fazi moguće je uraditi i termotehnički projekat i ponudu za sisteme i time značajno olakšati odabir vrste i snage toplotne pumpe. Ovdje je najlakše odabrati sistem, jer su sve opcije otvorene. Ukoliko se pak termotehnički projekat i ponuda rade u periodu već završene jedne faze gradnje, treba voditi računa o do sada postavljenim ograničenjima za instalaciju sistema toplotne pumpe.
Primjer takvog ograničenja je planirana visina gotovog poda koja može uticati na mogućnost izvedbe podnog grijanja. Za ovaj korak vam je neophodna stručna pomoć kako bi isplanirali sve potrebne stavke, iste uskladili sa ostalim fazama gradnje objekta i formirali valjanu dinamiku izvođenja.
Korak 4: Instalacioni radovi
Jednom kada je ponuda odabrana vrijeme je da se počne sa instalacionim radovima. Početak prvih radova na instalacijama toplotne pumpe i pratećeg sistema počinje sa početkom rada na ostalim instalacijama (jaka i slaba struja, vodovod i kanalizacija).
U prvoj fazi se radi grubi razvod cjevovoda. Ukoliko se radi podno grijanje, njega je potrebno raditi neposredno pred izlivanje podnih betonskih estriha, kako bi se izbjegla eventualna oštećenja cijevi.
Potrebno je u svakoj fazi precizno planirati sve instalacije kako bi se izbjegle dalje prepravke prilikom ugradnje.
U nekim slučajevima se u fazi samog zidanja objekta ili izlivanja ploča, kao i tokom uređivanja okolnog terena, mogu ugrađivati neki djelovi razvoda, ali ovo se radi samo ukoliko je prijeko potrebno zbog rizika od daljeg oštećenja samog razvoda tokom izvođenja grubih radova. Ovaj korak je u nadležnosti firme od koje ste kupili toplotnu pumpu.
Ono gdje treba voditi računa je posredovanje između faza rada, odnosno komunikacija između izvođača finih građevinskih radova i instalacija.
Korak 5: Ugradnja opreme
Nakon razvoda cjevovoda i kablova, slijedi ugradnja opreme poput spoljnih jedinica, fan-coilova, termostata i bojlera. Ova faza se najčešće planira u fazi molerskih radova.
Korak 6: Testiranje i puštanje u rad
Testiranje opreme i puštanje u rad se obavlja nakon obezbjeđivanja stabilnog napajanja električnom energijom. Ovo je jako bitna stavka zbog mogućnosti oštećenja opreme, ukoliko se testovi vrše na gradilišnom priključku električne energije.
Korak 7: Predaja opreme korisniku
Nakon uspješnog puštanja u rad, oprema se predaje korisniku zajedno sa uputstvima, garancijama i kraćom obukom za korišćenje sistema.
Kroz sve faze instalacije, preporučuje se korišćenje ček-listi za praćenje redoslijeda radova i detalja, kako bi se izbjegle kasnije prepravke i dodatni troškovi.
Zaključak
Instalacija toplotne pumpe u novogradnji je složen proces koji zahtijeva pažljivo planiranje i razmatranje različitih faktora. Pravilnim pristupom možete osigurati efikasan, ekološki prihvatljiv i ekonomičan sistem grijanja i hlađenja za vaš novi dom.
Za personalizovan plan implementacije toplotne pumpe za vaš objekat, kontaktirajte nas na:
📧 prodaja@ening.me
📞 +382 40 253 401